«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 213-րդ հոդվածի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` Դատավորների ընդհանուր ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Ելիզավետա Դանիելյանի թեկնածությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը կքննարկվի հունիսի 12-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերի առաջին նիստում»,-նշված է հայտարարությունում:

“Under Article 213, Part 1 of Article 166 of the Constitution of the Republic of Armenia and the Part 3 of Article 141 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia Rules of Procedure of the National Assembly, the General Assembly of Judges nominated Yelizaveta Danielyan’s candidacy for the vacant seat of the Judge of the Constitutional Court.
Under Part 5 of Article 141 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia Rules of Procedure of the National Assembly, I announce that the item of the election of the Judge of the Constitutional Court will be debated at the first sitting of the regular sittings of the National Assembly to be convened on June 12,” the statement reads.